Zdrowa dieta pełna witamin

Gdy pada pytanie o wartości uznawane w życiu, wiele osób wymienia zdrowie jako jedną z bardziej poważnych. Co więc trzeba wiedzieć, by nie martwić się rozterkami zdrowotnymi? Jakich składników wymaganie organizmowi i jak mu je dostarczyć – kwasy omega 3?

Witamina D, jeżeli już wyłącznie jest w organizmie w odpowiedniej ilości, powoduje, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Od jej stężenia zależy też sprawność układu krążenia i sylwetka. Okazuje się, że już dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu ma możliwość pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty przyniesie natomiast przechadzka w słoneczny dzień, bowiem to w tej chwili promienie słoneczne są producentem kalcyferolu.

A co się dzieje, gdy ilość ,,słonecznej” witaminy jest nieprawidłowa?

Jej niedobór objawia się głównie utratą apetytu, nudnościami, nadmiernym poceniem się, bólem głowy i oczu oraz dodatkowo nadmiernym oddawaniem moczu. Jednak nadmiar stwarza zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Płód również w takim przypadku jest zagrożony – może się on zdeformować, a jego kości są narażone na rozmaite choroby.

Nie mniej bardzo ważna jest witamina B12. Niedostateczna jej ilość w organizmie ma możliwość być początkiem problemów z pamięcią czy depresji. Jednak uważa się, że wszelkie zmiany w systemie nerwowym są spowodowane jedynie trwającym przez dłuższy czas niedoborem witaminy. Krótkotrwałe braki można uzupełnić jedząc mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc być w dobrej formie psychicznej i fizycznej trzeba jeść również dużo ryb, ponieważ zawierają one kwasy omega 3. To obecnie dzięki nim ma się świetny nastrój i obce są alergie albo zaniki pamięci. Największe ilości tych kwasów są w łososiu atlantyckim , a dodatkowo sardynkach. Niewiele tego, ryby są źródłem cennego białka i, w odróżnieniu od mięsa wołowego, drobiowego czy wieprzowego, nie zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu.

Należy ujrzeć: witamina d.

Powered by: Wordpress