Spółki – obrót spółkami

W ostatnim czasie w sieci można znaleźć prawdziwe zatrzęsienie ogłoszeń, w których oferuje się sprzedaż, kupno lub przejęcie zadłużonych przedsiębiorstw. Nie każdy wie co tak w rzeczywistości kryje się za takimi transakcjami , a ponadto jakie motywy kierują osobami biorącymi w tym udział.

Należy na wstępnie podkreślić, iż o ile ktoś wystawia anons typu kupię zadłużoną spółkę to nie znaczy to od razu, że ma on nie do końca legalne zamiary. Niestety większości osób przejmowanie cudzych długów kojarzy się jedynie i jedynie z chęcią przeprowadzenia tzw. przekrętu finansowego. Rzecz jasna funkcjonowania takie mogą wydawać się mało etyczne, jednak w branży nie posiada miejsca na takie problemy, o ile wszystko jest kompatybilne z prawem. Przechodząc zatem do konkretów, zadłużone spółki kupuje się dla paru celów, jednak co ciekawe w takich umowach, to sprzedający płaci kupującemu za kupienie jego długów, ponieważ pozbywa się ich w zdecydowanie niższej cenie niż wynoszą jego wierzytelności. Celem przejęcia zadłużonej firmy może być np. uzyskanie gotowej spółki z.o.o., która w tej samej chwili może działać. Pozwala na na oszczędności chwilowe i finansowe, gdy zadłużenie jest niewielkie. Czasami też zadłużone przedsiębiorstwo ma niezbędne komuś koncesje i pozwolenia, które są trudne do uzyskania albo zajmuje to bardzo sporo czasu. Nie da się również ukryć, że kupno długów pozwala na zbudowanie fikcyjnych kosztów i zapłacenie niższego podatku.

O ile ktoś więc składa ofertę pod tytułem przejmę zadłużoną spółkę, robi on właścicielowi takiej firmy wielką przysługę, gdyż zmywa z niego wszelką odpowiedzialność za jego należności.

Więcej: przejmę zadłużoną firmę.

Powered by: Wordpress