Dieta i witaminy

Kiedy pada pytanie o wartości uznawane w życiu, wielu ludzi wymienia zdrowie jako jedną z bardziej istotnych. Co zatem trzeba wiedzieć, żeby nie martwić się problemami zdrowotnymi? Jakich składników potrzeba organizmowi i jak mu je dostarczyć – witamina c?

Witamina D, o ile tylko jest w organizmie w adekwatnej ilości, stwarza, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Od jej stężenia zależy także sprawność układu krążenia i sylwetka. Okazuje się, że już dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty przyniesie natomiast przechadzka w słoneczny dzień, ponieważ to w chwili obecnej promienie słoneczne są producentem kalcyferolu.

A co się dzieje, gdy ilość ,,słonecznej” witaminy jest nieprawidłowa?

Jej niedobór objawia się głównie utratą apetytu, nudnościami, nadmiernym poceniem się, bólem głowy i oczu , a dodatkowo nadmiernym oddawaniem moczu. Jednakże nadmiar stwarza zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Płód również w tak zaistniałej okoliczności jest zagrożony – może się on zdeformować, a jego kości są narażone na rozmaite choroby.

Nie mniej na prawdę istotna jest witamina B12. Niedostateczna jej ilość w organizmie może być początkiem problemów z pamięcią czy depresji. Jednakże uważa się, że wszelkie zmiany w systemie nerwowym są spowodowane wyłącznie trwającym przez dłuższy czas niedoborem witaminy. Krótkotrwałe braki można uzupełnić jedząc mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc być w dobrej formie psychicznej i fizycznej powinno się jeść także dużo ryb, bowiem zawierają one kwasy omega 3. To teraz dzięki nim ma się dobry nastrój i obce są alergie lub zaniki pamięci. Największe ilości tych kwasów są w łososiu atlantyckim , a oprócz tego sardynkach. Niewiele tego, ryby są źródłem cennego białka i, w odróżnieniu od mięsa wołowego, drobiowego czy wieprzowego, nie zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu.

Polecam spostrzec: witamina k2.

Powered by: Wordpress